Governors

 

As a Governing Body, we provide strategic leadership in the school and hold the school’s senior leadership to account.

The full Governing Body meets at least six times a year, once each short term.  Our governors are a mix of parents, members of the local community, members of staff and representatives of the Rochester Diocese.  Our governors are as below:

Name

Role

Date of Appointment/ Term of office

Responsibilities

Declaration of interests

Attendance at meetings 2016/17

Mrs Anita Parkins

Chair of Governors

Foundation governor

14/05/2013

4 years

Teaching and Learning

none

5/5

Mr Robert Longair

Vice Chair of Governors

Co-opted governor

Trustee on the Leisure Trust for Tonbridge and Malling

01/09/2014

4 years

 

Safeguarding

SEN

none3/5

Mrs Polly Sharman

Co-opted Governor

LA Education Officer (EYFS)

01/09/2014

4 years

Teaching and Learning

Safeguarding

none

4/5

Reverend Dr Linda Shuker

Vicar for the BART parish

Foundation Governor

06/07/2011

Christian ethos and worship

 

none

4/5

Miss Lucy HendersonHead of School01/09/2016All areasnone5/5
Mrs Jeanette MayCo-opted Governor

22/11/2016

4 years

SEN

Safeguarding

none3/3
Mrs Patrice Adams

 Governor

19/05/2016

4 years

 FinanceGovernor of Delce Infant School4/5
Mr Roger Gillett

Foundation Governor

22/07/2016

4 years

 Premises

Finance

none

4/5

Mrs Lydia Sage

Staff Governor

25/01/2016

-31/03/17

Governor Training & Developmentnone1/2 
Mr Dave Urmston

Co-opted Governor

14/03/2017

4 years 

Teaching & Learningnone 1/1 
 VACANCY

Parent Governor

    
VACANCY

Parent Governor

    
Mrs Nadene Chaplin

Parent Governor

Stepped down October 2016SEN